ciekawe pomysły na ogród

Pomysły na piękny ogród w stylu angielskim

Ogrody w stylu francuskim są bardzo uporządkowane, trawnik zawsze jest idealnie przycięty, a drzewa mają fantazyjne kształty. Jest w nich wiele figur, wielkich fontann, a całość jest ułożona geometrycznie, nie ma tu miejsca na przypadek. Nie każdemu takie ogrody się podobają i w odpowiedzi na styl francuski powstał styl angielski.

Kwiaty i woda w ogrodzie angielskim

ciekawe pomysły na ogródJest on zupełnym przeciwieństwem regularności i geometryczności. Ogród angielski jest naturalny, czasem nawet dziki, ma przypominać łąki, czy inne naturalne tereny zielone. Sam teren nie musi być równy, a wręcz przeciwnie. Dobrze jest by w ogrodzie w stylu angielskim pojawiały się drobne wzniesienia, czy uskoki, tak jak ma to miejsce w naturalnym krajobrazie. Ścieżki w ogrodzie mogą być utwardzone lub wyłożone kamieniem, jednak powinny mieć nieregularny tor, zawijasy i zakręty, nie mogą być równoległe lub prostopadłe, jak w ogrodzie francuskim. Jeśli chodzi o rośliny to panuje tu pełna różnorodność. Można sadzić zarówno drzewa i krzewy, jak i kwiaty. Skupiska roślin powinny być zróżnicowane i mieć różne kształty. Kwiaty nie rosną w równych grządkach za płotkiem, tylko stanowią ,,plamy” na ogrodzie. Na jednej grządce można sadzić wiele różnych roślin, a nie tworzyć rabatki na róże, rabatki na hiacynty i tak dalej.

ciekawe pomysły na ogródKwiaty, jak i inne rośliny, powinny być jak najbardziej kolorowe. Tak samo jak w angielskich wnętrzach i w ogrodach zawsze można znaleźć dużo róż, ale można zastosować też nagietek, naparstnicę, czy czarnuszkę. Ciekawe pomysły na ogród angielski można znaleźć w internecie. Jednym z popularnych trendów jest umieszczanie w ogrodzie stylizowanych na stare rzeźby, czy murki. Można w sklepach kupić gotowe kamienie i cegły, które są ,,zmurszałe”, czy popękane, można także samodzielnie postarzyć elementy ogrodowe. W angielskich ogrodach nie powinno zabraknąć także drewnianych ławeczek, huśtawek czy małych altanek. Taki dziki ogród jest idealnym miejscem na wiosnę i lato. Można tam odpoczywać, podziwiać piękno przyrody, czy spotykać się ze znajomymi. Z pewnością każdy kto ceni bliskość przyrody będzie zachwycony mogąc spędzić czas w angielskim ogrodzie.

Styl angielski nie jest u nas bardzo rozpowszechniony, jednak to najlepszy styl dla osób, które lubią dziką przyrodę, naturalne krajobrazy, a do tego nie lubią co chwila kosić trawnika i przycinać drzewek. Tu rośliny powinny rosnąć swobodnie, więc nie należy zbytnio ingerować w przyrodę. Nie oznacza to jednak że wykonanie czy utrzymanie takiego ogrodu jest bardzo łatwe, wymaga dobrego przygotowania, ale efekt końcowy jest tego wart.