Porządne domy pasywne i ich cechy

Budownictwo drewniane posiada wiele zalet, ale decydując się na rozpoczęcie budowy domu z drewna musimy pamiętać o tym, że domy szkieletowe posiadają również słabe punkty, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Domy pasywne z drewna lub cegieł

domy pasywneW pierwszej kolejności trzeba pamiętać o tym, że ściany domów szkieletowych mają o wiele bardziej złożoną konstrukcję i zdecydowaną większość stanowią w takich przypadkach materiały izolujące. Zastosowane elementy drewniane to tak naprawdę tylko okładzina stabilizująca ścianę, która sama w sobie nie posiada wystarczających parametrów w zakresie termo chłonności, odporności na działanie wilgoci oraz przenikanie wiatru. Na tym polu domy z drewna jako surowa konstrukcja wypadają znacznie gorzej, niż porządne domy pasywne murowane, ale oczywiście nie oznacza to, że domy prefabrykowane wykonywane w konstrukcji szkieletowej nie mogą osiągać satysfakcjonujących rezultatów w zakresie energochłonności. Po prostu w domy z drewna są w znacznie większym stopniu uzależnione od jakości zastosowanych materiałów izolacyjnych oraz ich prawidłowego montażu. Chodzi tutaj o zrekompensowanie braku zdolności akumulacyjnej. Domy energooszczędne wykonane technikami murowanymi posiadają doskonałą zdolność akumulacji temperatury, natomiast domu szkieletowe tworzone w oparciu o lekkie konstrukcje drewniane nie mogą w efektywny sposób gromadzić ciepła w ramach swojej struktury. Na skutek tego, zmiany temperatury w domach drewnianych są bardziej gwałtowne, niż w domach murowanych.

domy pasywneOczywiście wysokiej jakości warstwa izolacyjna jest w stanie zminimalizować uciążliwość tego zjawiska. Biorąc pod uwagę wszystkie wspomniane uwarunkowania trzeba pamiętać o tym, że od bezbłędnie wykonanej izolacji termicznej i wodnej zależy bardzo dużo i ewentualne błędy i niedociągnięcia będą znacznie bardziej odczuwalne. Trzeba jednak pamiętać, że poziom świadczonych usług jest bardzo zróżnicowany w zależności od danej lokalizacji geograficznej. Nie wszędzie domy szkieletowe są na tyle popularne, aby firmy budowlane miały z nimi do czynienia na co dzień. Właśnie z tego powodu domy w Solcu będą miały inną jakość, niż domy tworzone w większych miejscowościach. W związku z wymienionymi powyżej czynnikami wielu klientów zainteresowanych domami z drewna decyduje się na skorzystanie z kompleksowej oferty firm, które zajmują się budową tego rodzaju budynków. Nie zawsze jest to opłacalne pod względem ekonomicznym, gdyż skorzystanie z wyspecjalizowanych ekip skupiających się na poszczególnych etapach.

Ze względu na konieczność stworzenie szczelnej izolacji bardzo ważne jest również zadbanie o właściwą cyrkulację powietrza. Chodzi tutaj o wentylację samej izolacji, jak i również całej konstrukcji drewnianej.