Wykonywanie różnego rodzaju prac ziemnych wymaga posiadania bardzo specjalistycznego sprzętu, który jest w stanie operować w zakresie tej dziedziny. Najczęściej są to ciężkie sprzęty, które charakteryzują się dużymi gabarytami, masą, oraz solidnością.
Fachowe zabezpieczenia wykopów
Ich transportowanie wymaga korzystania ze specjalnych pojazdów o dużej nośności, która umożliwi swobodne przewożenie materiałów nawet o takich gabarytach. Rozpory są jednym z częściej używanych elementów przy wszelkiego rodzaju wykopach. Odpowiadają one za utrzymanie ziemi po równoległych stronach wykopu, dzięki czemu nie będzie się ona zsypywać do wewnątrz pogłębianego miejsca. Rozpory chronią także przed działaniem wód gruntowych, które mogą znacznie wpływać na okoliczną ziemie i powodować jej osuwanie się. Ich wykorzystywanie jest konieczne aby prace wykonywane w takim miejscu były jak najbardziej efektowne i komfortowe dla osób je wykonujących. Warto zwrócić także uwagę na kwestię bezpieczeństwa. Niewłaściwie zabezpieczenie wykopu stwarza stan zagrożenia dla osób pracujących w jego obrębie. Dlatego też ważne jest wykonanie prac mających na celu stworzenia w nim jak najbardziej kontrolowanych warunków. Rozpory do wykopu gwarantują taki stan rzeczy, jednak muszą one zostać właściwie dobrane oraz zainstalowane. Przede wszystkim występują one w różnych formach oraz wielkościach.
Niektóre z nich wykorzystują w większości elementy metalowe, inne są z kolei w całości drewniane. Czasami można także natknąć się na rozwiązanie łączące oba te materiały w jednym obiekcie. Najczęściej jednak stosuje się rozpory w pełni metalowe, które cechuje wysoka wytrzymałość dynamiczna oraz statyczna. Stosuje się tradycyjny rodzaj konstrukcji w której obecne są dwa panele trzymające ziemie po obu stronach, połączone są one za pomocą belki rozpierającej oba te elementy. Tego typu rozwiązanie jest bardzo stabilne i trwałe. W przypadku wykorzystania wysokiej jakości, statycznego stopu stali, który będzie bez problemu w stanie utrzymać nawet bardzo duże ilości ziemi. Przy wyborze odpowiednich rozpór powinno się zwracać uwagę na rodzaj stali użytej do ich produkcji. Przede wszystkim powinno unikać się rozwiązań wykonanych ze stali mocno elastycznej, która może łatwo się łamać i odkształcać pod wpływem naporu dużych ciężarów.
Stal mocno statyczna z kolei bardzo trudno jest odkształcić, dzięki czemu na całym obszarze takiej rozpory jest ona bardzo wytrzymała i nie posiada znacznie słabszych punktów. Właśnie takie konstrukcje wykorzystuje się przy wszelkiego rodzaju pracach ziemnych.