pompa ciepła

Przydatne informacje o pompach ciepła

Pompy ciepła to nowoczesne urządzenia grzewcze. Są uznawane za jedne z najbardziej niezawodnych, wydajnych i bezawaryjnych. W przeciwieństwie do różnych kotłów nie są napędzane paliwem stałym ani gazem, nie trzeba zatem obawiać się o konieczność przywożenia i składowania koksu czy węgla, jak również oczekiwania na zgodę na podłączenie do miejskiej sieci grzewczej.

Wszystko, co trzeba wiedzieć o pompach ciepła

tabletPompy ciepła podłączone są do prądu i stąd czerpią energię. W zależności od rodzaju mogą bazować na ciepłym i zimnym powietrzu (pompy powietrzne), jak również na różnicy temperatury w gruncie (pompy gruntowe). Dodatkowym atutem jest fakt, iż pompy można podłączyć do instalacji fotowoltaicznej. Ogrzewanie prądem kojarzy się z czymś drogim, natomiast czerpanie energii z gruntu z czymś niepewnym i niesprawdzonym. Nic bardziej mylnego! Pompy ciepła są doskonale skonstruowane, dzięki czemu nie pobierają dużo prądu, a dają wiele ciepła. Szybkim montaż pomp ciepła we Wrocławiu wykonają fachowcy. Wiele zależy od wyboru rodzaju pompy. Te gruntowe montuje się na głębokości kilku metrów, blisko domu. Całość przysypywana jest ziemią. Pompy powietrzne można montować np. w garażu, czy też w specjalnie przygotowanej do tego celu kotłowni.

pompa ciepłaPompa ma formę wysokiego walca, jest wykonana z metalu malowanego na biało. Posiada ona sterownik który jest podłączony z kontrolerem. Na nim znajduje się pokrętło z zakresem dostępnych temperatur, zwykle od ok. 15 stopni do 30. Wystatczy przekręcić pokrętło i za chwilę usłyszymy że pompa zaczęła pracować. Będzie tak działać tak długo, aż w pomieszczeniu osiągnie się pożądaną temperaturę. Warto dodać, że pompę można łączyć z bojlerem na ciepłą wodę. Na nim też będzie znajdował się sterownik na którym trzeba nastawić godziny grzania wody. Jeśli wolimy brać prysznic rano to lepiej nastawić bojler na godziny nocne lub ranne, a jeśli wieczorem – na popołudniowe. W ten sposób ciepłej wody nigdy nam nie zbraknie. Oczywiście im większa rodzina tym dłużej woda musi być podgrzewana, tak by dla każdego starczyło wody. Pompy ciepła w zasadzie nie mają prawa się zepsuć, jeśli są prawidłowo użytkowane zgodnie z instrukcją. Jednak w razie wypadku warto wezwać fachowców z serwisu, którzy się tym zajmą.

Jak widać pompy ciepła to zdecydowanie urządzenia, w które warto zainwestować. Dobrze działają, zapewniają w domu komfort cieplny, a ich obsługa jest banalnie prosta. Najważniejsze jest jednak to, że nie trzeba jeździć po węgiel, czy koks, składować go w piwnicy i stale dorzucać do ognia, by móc się zagrzać. To naprawdę wygodna opcja.