Renesans mat z lnu i konopii?

Tradycyjne materiały izolacyjne zaczęły znikać, gdy pojawiły się nowoczesne i trwałe izolacje, np. styropian, wełna szklana i wełna mineralna. Obecnie jednak powracają na place budowy, choć często są modyfikowane sztucznymi dodatkami, które podnoszą ich trwałość i poprawiają parametry izolacyjne. Do taki materiałów zaliczają się maty z lnu i maty z konopi.

Maty wykonane z lnu i konopi charakteryzują dobre właściwości izolacyjne: cieplne (λ = 0,038-0,045 W/(m.K)) i akustyczne. Są bezpieczne dla zdrowia, również dla alergików, ponieważ nie posiadają w swoim składzie szkodliwych substancji. Zarówno ich produkcja, jak i montaż oraz użytkowanie są pod tym względem bezpieczne.

Maty zaliczane są do oddychających i paroprzepuszczalnych. Pochłaniają też wilgoć – nawet do 20% bez utraty swoich właściwości – którą następnie oddają, gdy powietrze jest bardziej suche. Wpływa to na dobry mikroklimat w pomieszczeniu.

Maty z konopi i lnu uważane są za ekologiczne, ponieważ ich produkcja nie szkodzi środowisku i nie wymaga dużych nakładów energii, posiadają wyrównany bilans CO2, nie emitują szkodliwych substancji do atmosfery. Dodatek sztucznych materiałów zwiększa ich trwałość i zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia.

len