instalacje fotowoltaiczne

Rodzaje instalacji fotowoltaicznych

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii staje się coraz bardziej popularne. Nic dziwnego, dzieki takiej możliwości ponosimy tylko jednorazowe koszty, a potem możemy cieszyć się z darmowej energii. W niepamięć odchodzą więc rachunki za prąd.

Fotowoltaika off grid i on grid

instalacje fotowoltaiczne Możemy być pewni, że niedługo fotowoltaika przestanie być czymś nadzwyczajnym, a będzie standardem w naszym kraju. Warto więc pomyśleć nad tym, czy zamontować taki system na dachu swojego domu jednorodzinnego, aby stać się niezależnym od elektrowni miejskich. Zanim jednak udamy się do sklepu, aby zakupić instalacje fotowoltaiczne, dowiedzmy się, jakie w ogole ich rodzaje wyróżniamy. Nie ma przecież jednego systemu, a kilka. Jesli chodzi więc o instalacje fotowoltaiczne bydgoszcz wskazać możemy na systemy off-grid, on grid, a także instalacje mieszane. W przypadku pierwszych z nich, mowa jest tu o instalacjach autonomicznych. Odznacza to, że nie przynależą one do sieci elektroenergetycznej, a są od niej odseparowane w sposób galwaniczny. Taka instalacja składa się zwykle z trzech części – są to oczywiście moduły fotowoltaiczne, które pobierają promienie słoneczne, zasobniki energii z kontrolerem ładowania, a także falownik w przypadku gdy musimy zamieniać prąd stały na prąd zmienny (czyli właściwie zawsze jeżeli chcemy zużywać tę energię do zasilania urządzeń gospodarstwa domowego).

instalacje fotowoltaiczne Ten system ma wiele zalet i jest najpopularniejszy, jednak istnieje też pewna znacząca wada. Otóż wiadomym jest, że ilość energii słonecznej zależy od pory dnia. Czasami będzie więc konieczna rozbudowa baterii akumulatorów, aby to uwzględnić. W przypadku, gdy decydujemy się na system on grid czyli współpracujący, możemy oddawać nadmiar wyprodukowanego prądu do sieci energetycznej, a w przypadku gdy akurat zabrakło nam własnego prądu na swój użytek, możemy też pobrać prąd właśnie z elektrowni (oczywiście za zwykłą opłatą). Jest to dobry wybór, jeżeli przy zakupie fotowoltaiki nie wiemy jeszcze, jakie zapotrzebowanie na prąd będzie istnieć w naszym gospodarstwie domowym lub jeżeli spodziewamy się, że okresami będzie ono różne – na przykład większe zimą, a mniejsze latem. W ten sposób żadna ilość wyprodukowanego prądu nie będzie się marnować, zużyjemy wszystko.

Warto wiedzieć jeszcze, że oddając nadmiar energii elektrycznej do elektrowni, dostaniemy za to pieniądze – w zgodzie z obowiązującą w elektrowni taryfą. Jest to więc dla nas kolejna korzyść. Jeśli więc nadal wahamy się nad tym, która z instalacji – off grid czy on grid – jest lepsza, odpowiedź przyszła do nas sama.