karnisze nowoczesne

Rodzaje karniszy do domu

Mimo ogromnej popularności żaluzji, plis i rolet, nadal wiele osób wykorzystuje w swoich domach firanki i zasłony. Tekstylne dekoracje są bardzo estetyczne i modne, można je zestawić kolorystycznie np. poduszkami, czy obrusami.

Karnisze z metalu

karnisze nowoczesneŻeby jednak móc cieszyć się ozdobnymi firankami i zasłonkami to najpierw trzeba kupić odpowiedni karnisz, by móc je zawiesić w pomieszczeniu. Jakie są rodzaje karniszy do domu? Można podzielić je na różne kategorie. Pierwszy podział to ten ze względu na miejsce mocowania. Są karnisze ścienne oraz sufitowe, zwane czasem szynami. Karnisze ścienne są mocowane prostopadle do ściany. Odstają około kilka centrymetrów od niej. Wszystko zależy od tego jak głęboki jest otwór okienny, jak szerokie parapety i grzejniki. Z kolei te drugie karnisze są płaskie, mocowane na suficie. Ten podział wiąże się też z drugim, a mianowicie na rodzaj mocowań zasłon na karniszu. Karnisze sufitowe mają niewidoczne mocowania, zasłonka wszystko zakrywa. Na karniszach ściennych można mocować firanki na żabki, czyli małe metalowe spinki, na plastikowe haftki przyszywane do firanki lub też na obręczach – wtedy zasłonka jest tak uszyta, że drążek karnisza przechodzi przez ,,oczka” i nie ma dodatkowych mocować.

karnisze nowoczesneKarnisze sufitowe są wykonywane z tworzywa sztucznego, dzięki czemu są lekkie i łatwe w czyszczeniu. Zwykle mają biały kolor, dzięki czemu nie odznaczają się na tle sufitu. Z kolei karnisze ścienne są wykonywane z drewna lub metalu. Drewno to materiał szlachetny i dosyć drogi. Takie karnisze sprawdzą się w pokoju eko, skandynawskim, czy kolonialnym. Za to dekoracyjne karnisze nowoczesne z metalu będą miały bardziej surowy wygląd. Zwykle są one minimalistyczne, proste, choć zdarzają się też takie z dekoracyjnymi zakończeniami drążków. Sprawdzą się one w pokojach nowoczesnych, glamour, czy monochromatycznych. W sprzedaży dostępne są też karnisze elektryczne, ścienne lub sufitowe. Steruje się nimi przyciskami lub też przy pomocy aplikacji na urządzeniu mobilnym. Takie karnisze są dosyć drogie, ale praktyczne – można ustawić godzinę odsłaniania żaluzji (np. razem z budzikiem) lub też zasłonić okna nawet kiedy nie ma nas w domu.

Z pewnością tak bogaty wybór karniszy sprawi, że każdy może znaleźć taką opcję, która doskonale wpisze się w jego stylistyke wnętrz. Są karnisze proste i dekoracyjne, z metalu i plastiku, białe i miedziane, stylizowane na retro – wybór jest przeogromny. Grunt, by kupić produkt, który spełni nasze oczekiwania pod względem wyglądu oraz trwałości.