szara kostka granitowa

Rodzaje kostki granitowej

Podczas wykończania podwórza dużą uwagę przykłada się do ogrodzenia, wyglądu trawy, czy krzewów. Jednak warto zainteresować się także kostką, którą można je wyłożyć, dzięki czemu nie będą tworzyć się kałuże, a w związku z nimi błoto. Produkuje się ją z wielu materiałów, ale ostatnio najbardziej popularny jest granit.

Kostka w szarym kolorze

szara kostka granitowaTworzywo to jest rodzajem skały magmowej i ma bardzo wiele właściwości. Przede wszystkim jest odporny na warunki atmosferyczne. Nie powstają na nim również żadne uszkodzenia mechaniczne, takie jak zarysowania. Najczęściej firmy wykorzystują kostkę granitową do tworzenia alejek, ścieżek, czy krawężników. Głównie dlatego, że jest o wiele trwalsza niż inne kamienie. Jednak przy jej wyborze warto skupić się na jej rodzajach. Różni się od siebie przede wszystkim kolorem. Najpopularniejsza jest z pewnością szara kostka granitowa, która jest bardzo łatwo dostępna. Może być wszechstronnie używana, w związku z tym sprawdzi się w bardzo nowoczesnych aranżacjach, jaki i w tych tradycyjnych. Co więcej, łatwo się ją czyści, ze wszystkich zabrudzeń. Kolejną barwą, którą możemy wyróżnić, jest szaro-ruda. Zazwyczaj stosowana na prywatnych posesjach, gdzie spełnia funkcję ozdobną.

szara kostka granitowaJednak nie oznacza to, że nie jest wykorzystywana na większych powierzchniach, gdzie dominują jasne kolory. Wśród kostki granitowej popularna jest również taka o kolorze typowo rudym. Wyróżnia się przede wszystkim tym, że jest dostępna w wersji drobno i gruboziarnistej. Pierwsza z nich jest trudno dostępna, jednak wielu producentów posiada ją w magazynach. Ostatnim rodzaj tego tworzywa przybiera barwę czarną. Dzięki niej całe pomieszczenie wygląda bardzo ekskluzywnie. Nie trudno ją spotykać, jednak najczęściej wykorzystuje się ją do podkreślania krawędzi i przede wszystkim zróżnicowanych wzorów, które tworzone są na chodniku, czy w ogrodzie. Kostka granitowa poddawana jest także różnym rodzajom obróbki. Najczęściej stosuje się surowo łupaną, która ma kształt sześcianu. Kolejno wyróżnia się cięto łupaną, podczas jej produkcji obłupuje się boki całego materiału, dzięki temu zyskują one niepowtarzalny kształt. Równie popularna jest cięta kostka, która poprzez cały proces staje się antypoślizgowa, w związku z tym jest bardzo bezpieczna.

Wybór odpowiedniej kostki granitowej jest bardzo trudny. Szczególnie, wtedy kiedy każdy kolor pasuje do wybranej przestrzeni. Jednak można zdecydować się na taką, która ma niezbędne właściwości, które sprawdzą się na danej powierzchni i dodatkowo w wyróżnia ją w ciekawy sposób.