maszyny do obróbki blachy

Rodzaje maszyn do obróbki blachy

Blacha powstaje w wyniku przetopienia metali. Poprzez walcowanie doprowadza się ją do pożądanej grubości. Powstały prostokątny arkusz może charakteryzować się różnymi parametrami – wszystko zależy od tego, jaką wizję miał konstruktor czy projektant.

Maszyny do blachy są ważne

maszyny do obróbki blachyBlacha może być później obrabiana za pomocą różnego rodzaju maszyn. Jest ich całe mnóstwo. Wśród tych używanych najczęściej znajdziemy nożyce gilotynowe, walcarki, zaginarki, jak też wykrawarki. Warto pamiętać też o prasach hydraulicznych oraz obrabiarkach wielofunkcyjnych, gdyż także sprawdzają się w wielu sytuacjach. Które precyzyjne maszyny do obróbki blachy są jednak najważniejsze? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – wszystko zależy od tego, jakie są nasze oczekiwania. Jeżeli zależy nam na obróbce plastycznej, wówczas powinniśmy wybrać wysokiej klasy, sprawdzoną walcarkę. Oczywiście jest ich całe mnóstwo – można je podzielić w zależności od ruchu walców. Mogą to być więc walcarki wzdłużne, poprzeczne, jak też skośne czy poprzeczno-klinowe. Dodatkowo istotę stanowi to, czy walcowanie jest przeprowadzane na zimno czy też na gorąco.

maszyny do obróbki blachyJeśli chodzi o gięcie blachy, tutaj idealnie sprawdza się zaginarka. Dzięki niej możliwa jest trwała zmiana krzywizn arkuszu – przedmiot może być wygięty w określony sposób i nie ma mowy o tym, aby gięcie się rozprostowało samoistnie. Kolejnym z podstawowych narzędzi jest gilotyna do blachy. Nożyce gilotynowe pozwalają na cięcie arkuszy po linii prostej. Jest to możliwe dzięki dwóm nożom, nachylonym do siebie w odpowiedni sposób, pod niewielkim kątem. Przesuwają się one prostoliniowo, co doprowadza do stopniowego przecinania materiałów. Dzięki temu urządzenie nie potrzebuje wielkiej siły do wykonywania swojej pracy. Wśród maszyn wymienić można też prasę krawędziową. Stosuje się ją do obróbki takiej jak gięcie. Możliwość zastosowania różnego rodzaju stempli oraz matryc sprawia, że gięcie może odbywać się pod dowolnym, określonym wcześniej przez nas kątem, możliwe jest także zagniatanie blachy, jak i karbowanie. Jeśli zależy nam na tym, aby za pomocą jednej maszyny wykonać co najmniej kilka zadań, wówczas powinniśmy postawić na zakup obrabiarek wielofunkcyjnych. Są to maszyny sterowane numerycznie, które pozwalają na przeprowadzenie po kolei poszczególnych metod obróbki.

Z pewnością szeroka oferta producentów z tej branży pozwoli nam na znalezienie idealnej maszyny do naszych potrzeb. Jeżeli mamy kłopoty z podjęciem decyzji, doradcy na pewno udzielą nam niezbędnych, pomocnych wskazówek.