żyrandol w kościele

Rodzaje oświetlenia kościelnego

Stworzenie odpowiedniego nastroju w świątyni sprzyja skupieniu i modlitwie. Jednym ze sposobów, który pozwala to osiągnąć, jest odpowiednie oświetlenie. W tym celu wykorzystuje się różne rodzaje lamp, które zostały zaprojektowane specjalnie do tego celu. Oświetlenie może być wykorzystywane na co dzień, a także podczas świąt i wydarzeń okolicznościowych, żeby podkreślić ich rangę.

Kościół można oświetlić zarówno wewnątrz, jak i od zewnątrz

oświetlenie w kościele Do każdej lampy należy doprowadzić zasilanie. Używane do oświetlenia zewnętrznego lampy powinny posiadać klasę szczelności co najmniej IP65. Walory architektoniczne dobrze odda neutralna barwa na poziomie 4000K. Oświetlić należy zarówno sam obiekt sakralny, jak i drogę do niego. Największy wybór w kwestii oświetlenia dotyczy jednak wnętrza świątyni. Obecnie używa się elektrycznych źródeł światła, które często stylizowane są na świece. Do oświetlania dużych powierzchni, na przykład naw, wykorzystuje się żyrandole. Mogą one posiadać od kilku do nawet kilkudziesięciu źródeł światła. Barwa i natężenie zależy od tego, jakiego rodzaju żarówki się zastosuje. Obecnie preferowane są żarówki wykonane w technologii LED – zużywają wielokrotnie mniej energii elektrycznej w porównaniu do żarnikowych odpowiedników. Obecnie świetne oświetlenie kościelne jest obowiązkowym elementem każdej świątyni. Chcąc rzucić światło punktowe na obraz lub przejście, stosuje się kinkiety.

żyrandol w kościele Dodatkowo w kościele można spotkać specjalne reflektory, których zadaniem jest oświetlanie figur, ołtarzy i przedmiotów sakralnych. Barwa światła wewnątrz świątyni powinna być ciepła i tworzyć przyjemny, pozwalający na skupienie nastrój. Żyrandole dobrze sprawdzają się nie tylko w nawach, ale też mniejszych pomieszczeniach, takich jak zakrystia. Na klatce schodowej prowadzącej na chór lub dzwonnicę należy zastosować kinkiet, który zostanie podłączony tak, jak światło schodowe, żeby możliwe było włączanie go zarówno z dołu, jak i z góry. Poprawia to bezpieczeństwo podczas chodzenia po schodach. Lampy do kościoła należy wybierać także na podstawie stylu architektonicznego.

Nowoczesne źródła światła nie będą dobrze pasowały do renesansowego lub gotyckiego kościoła. W takim miejscu lepiej sprawdzą się mosiężne kinkiety i żyrandole. Można w nich zamontować żarówki imitujące kształtem płomienie świec. W dużych nawach należy dobrać zarówno barwę, jak i ilość źródeł światłą, żeby wszystkie elementy świątyni były dobrze widoczne. Jakość światła wpływa także na stan wzroku wiernych.