Rola oświetlenia w sufitach podwieszanych

Niesłabnącą popularnością cieszą się sufity podwieszane, które znajdują się w wielu polskich domach. Niegdyś montowane były w halach przemysłowych oraz biurowcach i pełniły tam funkcję maskującą. Ukrywały różne niedoskonałości stropu, instalacje elektryczne, czy też wentylacyjne. Teraz montuje się je głównie ze względów estetycznych, ponieważ przy zastosowaniu na nich odpowiedniego oświetlenia, można całkowicie odmienić wnętrze. W związku z tym, że mają one wiele zalet, ich popularność cały czas utrzymuje się na wysokim poziomie.

Do czego przyda się sufit podwieszany?

Obecnie wiele osób ceni sobie funkcjonalność oraz ciekawy efekt wizualny, jaki daje sufit podwieszany. Pozwala on np.na obniżenie zbyt wysokiego pomieszczenia, co zapewnia bardziej przytulny klimat we wnętrzu. Można dzięki niemu także wydzielić strefy w mieszkaniu. Często takie rozwiązanie stosuje się, kiedy salon połączony jest z kuchnią. Wówczas konstrukcja montowana jest tylko w części kuchennej, a dodatkowe oświetlenie w postaci zainstalowanych halogenów dodatkowo doświetla blaty oraz szafki. Oświetlenie stanowi nieodłączny element konstrukcji – jest wręcz kluczowe. Bez jego odpowiedniego doboru efekt nie byłby tak ciekawy.

W sufitach podwieszanych często stosuje się oświetlenie punktowe, które świetnie doświetla miejsce pracy lub relaksu. Takie rozwiązanie wykorzystywane jest również, aby podkreślić dany element wystroju oraz stworzyć niepowtarzalne kreacje świetlne w danym wnętrzu. Obecnie coraz częściej rezygnuje się z halogenów na rzecz taśm LED, które dają równie ciekawy efekt wizualny. Stosuje się tradycyjne białe oświetlenie lub kolorowe. Te drugie zapewniają użytkownikowi wybór spośród ogromnej ilość barw. Na rynku dostępne są taśmy, w których można dowolnie zmieniać kolorystykę. Takie rozwiązanie chętnie wybierane jest przez młodzież i osoby, które cenią sobie nietuzinkowe rozwiązania. Dobrym pomysłem jest również zastosowanie ściemniacza, dzięki któremu można dowolnie regulować natężenie światła. Świetnie sprawdza się to w sypialni, gdzie tworzy się intymną atmosferę. Sufit podwieszany jest niemal bezwartościowy bez doboru odpowiedniego oświetlenia, które go wspaniale dopełni.

Montaż konstrukcji z punktami świetlnymi może mocno odmienić charakter pomieszczenia, podkreślić jego atuty i ukryć wady. Nastrojowe oświetlenie uatrakcyjnia wnętrze, tworzy wyjątkowy klimat i sprawia, że spędzanie w nim czasu jest bardziej komfortowe. Nic nie wskazuje na to, aby sufity podwieszane miałyby wyjść z mody, ponieważ ich zastosowań jest bardzo dużo i są łatwe w montażu. Pozwalają więc w prosty sposób odmienić wnętrze.