Rola skutecznej izolacji budynku

Branża budowlana może nam się kojarzyć bardzo różnie, co człowiek to inna opinia. Żyjąc w kraju specjalistów od wszystkiego, zawsze coś będzie komuś nie odpowiadać. Jeszcze parę lat temu wiele robót było wykonywanych raczej w sposób niedbały i niedokładny, przez co ogromny odsetek społeczeństwa zniechęcił się do budowlańców i przestał im ufać.

Termo- i hydroizolacja budynku

izolacja budynkówNa porządku dziennym było oszukiwanie na materiałach, godzinach pracy, czy po prostu niedbałym wykonaniu obiektu. Jednak w okresie ostatnich lat znacząco się to zmieniło. Zdecydowanie zwiększyła się ilość wszelkiego rodzaju regulacji budowlanych, oraz kontrola wszelkich firm i świeżo tworzonych obiektów. Dlatego też większość przedsiębiorstw budowlanych przerzuciło się na zasadę jak najlepszego wykonania, aby zostali poleceni dalej otrzymując jakąś referencję. Jednak wiele budynków z dawniejszych lat, które były wykonane niezbyt sumiennie dalej stoją i wymagają licznych napraw, lub modyfikacji. Niezwykle ważna jest dokładna izolacja budynków, niestety często było to kiedyś pomijane i wiele budynków jest raczej słabo zabezpieczonych. Na szczęście istnieje trochę firm profesjonalnie zajmujących się naprawianiem wszelkiego rodzaju szkód związanych ze złą izolacją. Stosują one różne metody izolacji by zabezpieczyć takie budynki przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Niezależnie czy jest to termoizolacja, czy hydroizolacja. Obie są tak samo ważne.

izolacja budynkówJak termoizolacja jest kluczowa dla mieszkańców, żeby nie tracili sporej ilości pieniędzy na grzaniu swoich mieszkań, to hydroizolacja jest niesamowicie ważna dla samego budynku. Jeśli ściany budynku przeciekają, gdyż skądś dostaje się do środka woda, może to być poważnym zagrożeniem. Woda znajdująca się wewnątrz ścian budynku prowadzi do osłabienia jego konstrukcji, co może być fatalne w skutkach. Osłabione ściany mogą być bardziej podatne na zawalenie, oraz kompletnie nie trzymać ciepła co może prowadzić do wyziębienia całego budynku. Dlatego ważnym jest żeby pamiętać także o hydroizolacji, nie tylko o tej termicznej. Jednak jeśli nasz budynek już przecieka, nie jest jeszcze wszystko stracone. W sytuacji gdy nasze ściany nie są jeszcze kompletnie wydrążone przez wodę, jesteśmy w stanie uzupełnić braki i odpowiednio zająć się izolacją. Niezwykle ważne jest by zająć się fundamentami, które są najbardziej podatne na przecieki i firmy się tym zajmujące zaczynają pracę zwykle od nich.

Wymaga to odrobiny poświęcenia, gdyż fundamenty powinny być izolowane od zewnątrz, a zatem trzeba rozkopać okolice naszego budynku. Jest to jednak nieporównywalna strata, niż w przypadku gdy miałby się zawalić, przez lekką niedbałość.