dzieci huśtają się

Różne rodzaje huśtawek dla dzieci

Huśtawki to jedne z ulubionych konstrukcji na placach zabaw dla dzieci. Ich użytkowanie jest banalnie proste, a zapewniają mnóstwo rozrywki. Nawet nastolatki czy dorośli czasem chętnie się pobujają na huśtawce. Przyjemne kołysanie działa relaksująco i odprężająco, a także pozwala na ćwiczenie równowagi, czy siły mięśni.

Warto jednak pamiętać o tym, że są różne rodzaje huśtawek na placach zabaw, jakie?

bocianie gniazdoDla niemowląt przeznaczona jest huśtawka kubełkowa. Przypomina ona trochę krzesełko do karmienia lub krzesło na karuzeli w parku rozrywki. Posiada trzy stałe ścianki oraz jedne uchylne ,,drzwiczki” z przodu, choć są też modele z czterema nieruchomymi ścianami. Oparcie jest w całości zabudowane, z kolei z przodu znajdują się dwa otworki przez które dziecko przekłada nóżki. W ten sposób ma się gwarancję w pełni bezpiecznej zabawy. Maluch na pewno nie wypadnie z ,,kubełka”, a rodzic też może go łatwo rozhuśtać. Dla starszych dzieci idealne będzie huśtawka bocianie gniazdo na placu zabaw. Jest ona płaska i przypomina nieco gniazdo ptaka (stąd nazwa), sieć pająków, czy też łapacz snów. Zewnętrzna obręcz jest gruba, mocna i sztywna.

dzieci huśtają się Na niej rozciągnięta jest gruba linowa siatka-plecionka. Dziecko może nie tylko usiąść na takiej huśtawce i spuścić nogi, ale także usiąść w siadzie skrzyżnym czy nawet się położyć. Taki model jest dobry to delikatnego bujania się. Trzeci rodzaj huśtawki to ta deskowa. Jak sama nazwa wskazuje ma ona po prostu formę zwykłej, płaskiej deski. Może być wykonana z tworzywa sztucznego, jak i z drewna naturalnego. Może się na niej bujać każdy, nawet osoba dorosła. Jest także najłatwiejsza do zamontowania i utrzymania. Warto wspomnieć także o innych rodzajach huśtawek na placach zabaw, a mianowicie tych z opon. Stare opony robią tu za siedzisko. Mogą być zawieszone tak jak deska to znaczy poziomo. Wtedy dziecko przekłada nogi za jedną część opony, a siedzi niejako w powietrzu, opierając się o tylną część opony.

Są jednak też huśtawki pionowe – wtedy na oponie można usiąść na górze, jednak zwykle dzieci ,,wchodzą” w jej otwór i kręcą się dookoła czy bujają do przodu i w tył. Sama konstrukcja huśtawki jest bardzo prosta. Zwykle ma ona kształt litery V, czasem między jej ramionami są dodatkowe wsporniki. Dwie litery V po bokach łączone są belką poprzeczną, do której montuje się haki z linami, a do nich siedziska każdego typu. Zdecydowanie na każdym placu zabaw muszą znaleźć się takie konstrukcje z huśtawkami by zadowolić dzieci, jak i dorosłych.