spawarka do pracy

Różnice między amatorską a profesjonalną spawarką TIG

Zadania związane z szeroko pojętą mechaniką lub obróbką metalu nierzadko wymagają wykorzystania profesjonalnego sprzętu. Jednym z urządzeń, o których wcześniej była mowa jest spawarka. Do codziennych, amatorskich zastosowań wystarczający okaże się jej mały wariant. Inaczej to jednak wygląda w przypadku większych i odpowiedzialniejszych zadań – spawania części do ważnych maszyn, elementów konstrukcyjnych i nie tylko.

Która spawarka do pracy jest najlepsza?

Spawarka tig magnumZazwyczaj tego typu detale są większe oraz twardsze. Jeszcze inną sytuacją jest moment, gdy spawane mają być duże ilości materiałów. Bardzo częstą cechą wyróżniającą spawarkę do prac przemysłowych od tych do zastosowań amatorskich, jest ich wielkość. Wykorzystywane w przedsiębiorstwach modele zazwyczaj okazują się mocniejsze, przez co ilość wykorzystanych do ich produkcji komponentów jest większa i potrzeba więcej miejsca do ich zagospodarowania. Sama moc pozwala na dodatek na obróbkę większych i twardszych elementów – czasami mogą to być nawet przęsła mostów czy przestrzeń ładunkowa samochodów ciężarowych. Zauważalną różnicą jest także ilość przełączników oraz potencjometrów umożliwiających kontrolowanie parametrów. Profesjonalna spawarka tig magnum do pracy musi posiadać duże możliwości regulacji, ponieważ wyłącznie w ten sposób okaże się w pełni funkcjonalna.

spawarka do pracyZe względu na długi czas wykonywania prac spawalniczych ważnym atutem jest również komfortowy uchwyt. Niewygodny element mógłby spowodować nieprecyzyjne i niedokładnie przeprowadzanie prac, gdyż czasem mógłby doprowadzić nawet do omdlewania ręki i przemęczenie mięśni. Kolejną cechą, która powinna wyróżniać spawarki do pracy, jest wyposażenie ich w końcówki. Można to ująć następującymi słowami – im więcej, tym lepiej. Pozwoli to na poszerzenie możliwości wykorzystania, a co za tym idzie, również uniwersalności. Jak wiadomo, w przemyśle wykorzystuje się duże maszyny i niejednokrotnie jeszcze większe materiały. Mogą spowodować różnego rodzaju awarie, więc by im zapobiec, profesjonalne spawarki mają twarde i wytrzymałe obudowy.

Różnice między małą spawarką do zastosowań amatorskich a konstrukcją przemysłową bardzo często są widoczne już na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim jest to wielkość, ilość funkcji, końcówek, ale też ogólne wykonanie obudowy, co ma wpływ na wytrzymałość. W przypadku samego mechanizmu najistotniejsza jest moc. Przede wszystkim to od niej zależy jakiej grubości materiały będą mogły być finalnie spawane. Warto jednak pamiętać, że do cieńszych materiałów jak aluminium poleca się maszyny o stosunkowo niskiej mocy.