Różnice między styropianem białym i grafitowym

Styropian jest jednym z najpowszechniej używanych materiałów izolacyjnych. Na rynku dostępne są jego różne rodzaje, różniące się grubością i współczynnikiem przenikania ciepła lambda – niejednokrotnie może okazać się, że lepiej wybrać cieńszy styropian z niskim współczynnikiem lambda niż grubszy, który może będzie tańszy, ale zapewni gorszą izolację, a dodatkowo przez swoją grubość sprawi problemy z wykończeniem ściany.

Styropian biały od grafitowego (nazywanego czasem czarnym) odróżnia, poza kolorem, fakt, że styropian grafitowy lepiej odbija promieniowanie cieplne, dzięki czemu zapewnia izolację lepszą nawet o 25%. Dzięki temu można zastosować jego cieńszą warstwę, oszczędzając przy tym ze względu na mniejszą ilość odpadów i mniejszą ilość potrzebnych do zamocowania kołków. Istotne jest również, że dom ocieplony grubą warstwą styropianu wygląda bardziej topornie, a różnica w grubości “przed” i “po” jest znaczna.

Jeśli jednak wygląd nie gra roli, tańszym rozwiązaniem zwykle będzie zakup styropianu białego, choć do zapewnienia takiej samej izolacji jak przy użyciu styropianu grafitowego potrzeba jego grubszej warstwy. Ostateczna różnica w cenie wynosi zwykle kilka procent – jeśli założyć użycie warstwy styropianu białego i grafitowego tej samej grubości, ale w przypadku tego drugiego poziom izolacji będzie znacznie wyższy.

Oba rodzaje styropianu sprawdzają się przy ogrzewaniu ścian, dachów, podłóg i fundamentów.

Styropian jako materiał izolacyjny jest trwały, nie niszczeje z czasem, nie rozpuszcza się w wodzie, sam w sobie jest odporny na rozwój pleśni i grzybów, dla których nie jest pożywką. Jest też klasyfikowany jako materiał samogasnący.