Serwis aparatów RTG

Serwis aparatów RTG i badania składu chemicznego

Kontrolowanie jakichkolwiek swoich wyrobów czy usług z całą pewnością należy do naszych obowiązków. Musimy mieć pewność, że gwarantujemy naszym klientom najwyższą jakość, a wtedy na pewno zwiększy się również ich bezpieczeństwo podczas użytkowania. Jednak patrząc na inne czynniki, czy warto wykonywać badania nieniszczące?

Regularny serwis aparatów RTG to podstawa!

Serwis aparatów RTGPrzede wszystkim należałoby wziąć pod uwagę te badania, których wykonanie nakłada na nas największe wydatki. Musimy zastanowić się, czy faktycznie korzyści jakie przyniosą wyniki tych badań pozwolą nam na zwiększenie jakości swojej produkcji oraz na powiększenie sprzedaży. Z całą pewnością badania nieniszczące powinniśmy wykonywać po to, aby posiadać większą wiedzę na temat swoich wyrobów i aby móc konsekwentnie wprowadzać ulepszenia. Jednak przy tym wszystkim najwięcej uwago powinniśmy skupić na tym, jakie możliwości dadzą nam badania składu chemicznego – PMI. Przede wszystkim będą one miały związek bezpośredni na dalszy przebieg procesu technologicznego. Jeśli badania składu chemicznego – PMI zostaną wykonane w odpowiedni sposób nie da się ukryć, że pozwoli to na uniknięcie wielu kłopotów z jakością materiału w przyszłości. Nie można zapominać o tym, że niektóre uchybienia, które występują na powierzchni konstrukcji są spowodowane właśnie tym, że użyliśmy niekoniecznie najwyższej jakości surowca. Oczywiście również sama technika wykonania będzie miała znaczenie.

Biorąc pod uwagę fakt, że zawsze mogą wystąpić błędy, powinniśmy wykonywać okresowe testy, aby zminimalizować złe konsekwencje. Poza jednak zbadaniem składu wybranego materiału musimy również podjąć wszelkie kroki, aby sprawdzić prawidłowość wykonania całego elementu czy konstrukcji. Badania radiograficzne, dają ku temu największe możliwości. Nie ma poważnych zastrzeżeń co do ich wykonywania, a dają naprawdę dokładne wyniki. Oczywiście nie można przy tym zapominać o tym, że żadne badanie radiograficzne nie przyniesie oczekiwanych wyników, jeśli profesjonalny serwis aparatów RTG nie będzie przeprowadzany regularnie i profesjonalnie. Podobną uwagą musimy wykazać się również kiedy wykonujemy badania magnetyczne. Zastosowanie ich przy konstrukcjach niewykonanych z materiału ferromagnetycznego z całą pewnością nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Wynik nie będzie ważny i przede wszystkim nie będzie wiarygodny. Również w przypadku, kiedy wykonujemy badania penetracyjne trzeba mieć na uwadze ograniczenia. Przede wszystkim jeśli faktycznie chcielibyśmy zbadać dokładność wykonanych przez nas elementów, powinny to być elementy z gładką powierzchnią. Wtedy zyskamy pewność, że wynik będzie można prawidłowo zinterpretować.

Wszelkiego rodzaju badania nieniszczące z całą pewnością zostały stworzone po to, aby nam w czymś pomóc. Dlatego właśnie jeśli odpowiednio dobierzemy rodzaj badania i jego częstotliwość, z całą pewnością może nam to pomóc. Badania składu chemicznego – PMI zdecydowanie będą warte wykonania, zwłaszcza jeśli chcemy zwiększyć jakość naszej produkcji.