kabel

Specyfika zasilaczy 12 V do LEDów

Paski LED muszą być zasilane energią elektryczną o napięciu 12 lub 24 V, tymczasem w domowych instalacjach elektrycznych płynie prąd o napięciu 230 V. W celu zmniejszenia napięcia należy zastosować zasilacz przystosowany do pracy z taśmami LED. Powinien on posiadać zabezpieczenia przed przeciążeniem, przegrzaniem, a także przeciwpożarowe.

Dodatkową funkcją zasilacza jest możliwość zmniejszania poziomu światła

lampka ledZa kulturę pracy odpowiada rodzaj obudowy – może być ona wykonana z metalu i otwarta lub zrobiona z plastiku i zamknięta. Do zasilacza z metalową obudową przykręca się przewody wychodzące bezpośrednio ze ściany. Urządzenie w plastikowej obudowie posiada własne przewody InPut i OutPut, które łączy się z instalacją oraz taśmą LED. Każde urządzenie do zasilania taśm LED posiada ograniczenie w postaci maksymalnego obciążenia. Jeżeli producent nie podał maksymalnego obciążenia, może je obliczyć, mnożąc wartość napięcia z wartością prądu na wyjściu z zasilacza. Pobór mocy taśmy LED oznaczany jest w watach na metr długości, tak więc znając maksymalną moc zasilacza, można dopasować do niego maksymalną długość taśmy. Każdy zasilacz musi pracować samodzielnie, dlatego zbyt długie taśmy należy dzielić na mniejsze, osobno zasilane segmenty. Każdy dobry zasilacz do LEDów 12V musi posiadać wysoką klasę szczelności.

kabel Zasilacz pracujący w trudnych warunkach musi posiadać klasę szczelności przynajmniej IP67. Zasilacz o klasie IP20 jest całkowicie podatny na działanie wilgoci, zapewnia jedynie ochronę przed elementami stałymi o średnicy większej niż 12,5 mm. Ten parametr jest ściśle powiązany z wymiarami zasilacza. Większa moc zasilacza wymaga użycia większego urządzenia. Można spotkać się z zasilaczami o obniżonym profilu. Taśma LED 12 V wymaga zastosowania zasilacza o takim właśnie napięciu wyjściowym. Napięcie wejściowe 230 V oznacza, że zasilacz można podłączyć bezpośrednio do domowej instalacji elektrycznej. W tym celu łączy się przewody z instalacji lub wkłada wtyczkę do gniazdka elektrycznego.

Taśmy LED mogą posiadać różną liczbę diod przypadających na jeden metr paska. Większe zagęszczenie zapewnia lepszą jakość oświetlenia, ale też wymaga mocniejszego zasilacza. Długotrwałą sprawność zasilacza LED można uzyskać, decydując się na urządzenie z 10-15 procentowym zapasem mocy. Powoduje to mniejsze obciążenie komponentów zasilacza. Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe jest w stanie uchronić źródło światła podczas awarii instalacji elektrycznej. Dostępne są także modele posiadające zabezpieczenia odcinające.