meble apteczne

Systemy meblowe w aptekach

Idąc do apteki zrealizować receptę, czasami zdarza nam się zastanawiać nad tym, jak farmaceutki odnajdują właściwy lek w gąszczu szuflad i półek. Odpowiedź jest jednak prosta – wystarczy sprawny system meblowy, który pozwala na dokładną segregację wszystkich produktów, jakie posiada na wyposażeniu dana apteka. 

Funkcjonalne systemy meblowe

meble apteczneStruktura każdej apteki powinna być oparta na dobrych meblach. Meble apteczne w niskiej cenie proponowane przez producentów odznaczają się funkcjonalnością. Leki mogą być przechowywane w różny sposób. W magazynie apteki zazwyczaj stosuje się regały szufladowe, zaś leki, które są najczęściej kupowane, znajdują się zawsze pod ręką aptekarza – na półkach regału ekspozycyjnego. W przypadku suplementów diety warto zdecydować się na regał obrotowy – w ten sposób proponowany klientowi asortyment będzie zawsze w zasięgu jego wzroku. Dzięki temu, że regał może się obracać – bezpośredni dostęp do produktów ma nie tylko klient, ale i farmaceuta. Jeśli chodzi o regały szufladowe, warto wybierać te, które charakteryzują się dużą głębokością użytkową – pozwoli to nam na przechowywanie większej ilości produktów. Wśród szuflad wymienić można między innymi te o głębokości 550 mm, największe zaś liczą sobie 1200 mm głębokości użytkowej.

meble apteczneZwróćmy uwagę także na to, jak jest zaprojektowane dno takiej szuflady – producenci proponują szuflady z dnem pełnym, ze szkła akrylowego lub z blachy perforowanej. Odpowiednią wentylację zapewnia produktom dno z blachy perforowanej, jeśli jednak zależy nam na tym, aby przy otwarciu szuflady górnej zobaczyć jej zawartość, wówczas zdecydujmy się na dno ze szkła akrylowego. W pozostałych wypadkach najlepiej zdecydować się na dno pełne – regały z takimi szufladami odznaczają się bowiem zwiększoną nośnością. W dobrej aptece nie powinno zabraknąć też wózków transportowych, które pozwolą farmaceutom na szybkie przewożenie brakujących leków z magazynu na ekspozycję lub w celu uzupełnienia szuflad podręcznych. Obok wspomnianych regałów, warto pomyśleć także o szafkach, które zawierają przesuwne i przestawne przegrody – dzięki nim możemy ułożyć leki w określonych konfiguracjach, co ułatwi nam później ich znalezienie.

Wszystkie wymienione meble – zarówno regały z szufladami, jak i szafki z przegrodami oraz regały obrotowe i ekspozycyjne pozwalają na stworzenie funkcjonalnego systemu meblowego, który umożliwi farmaceutom swobodne poruszanie się po aptece i szybkie realizowanie powierzanych im zadań. Warto zadbać też o gondolę, która pozwoli wyeksponować polecane przez aptekę kosmetyki.