profesjonalne szkolenie pt

Szkolenie na przeprowadzanie badań PT

Aby wykryć, czy materiał posiada jakieś ubytki, jest nieciągły, czego może być nie widać gołym okiem, konieczne jest przeprowadzenie profesjonalnych badań nieniszczących. Zajmują się tym specjalne firmy, ponieważ – aby wykonać takie badania – konieczne jest posiadanie odpowiednich certyfikatów poświadczających umiejętności.

Kursy badań nieniszczących PT

profesjonalne szkolenie ptUzyskanie takiego certyfikatu możliwe jest dzięki szkoleniom, wśród których wymienia się między innymi profesjonalne szkolenie PT. Skrótem PT określa się badania penetracyjne, które są jednymi z najbardziej popularnych pośród metod badań nieniszczących. Tę metodę można stosować na materiałach ferro- i nieferromagnetycznych, jak również niemetalicznych. Są to badania powierzchniowe, a ich przeprowadzenie konieczne jest na etapie produkcji, chociaż bardzo często stosuje się tę metodę także do kontroli materiału w trakcie jego użytkowania. Ta metoda opiera się na tym, że ciecz – specjalny penetrant – wnika w głąb struktury, jeśli są tam nieciągłości, to od razu zostaną wykryte. Również możliwe jest zastosowanie preparatu fluorescencyjnego, dzięki któremu wyniki badań będą jeszcze bardziej precyzyjne.

profesjonalne szkolenie ptChociaż przeprowadzenie tego typu badań nie jest w gruncie rzeczy trudne, to jest czasochłonne oraz odczytywanie wyników może być skomplikowane, to dlatego badania nieniszczące muszą być przeprowadzane przez profesjonalistów. Szkolenie PT pozwoli każdemu na uzyskanie odpowiedniej wiedzy na temat badań penetracyjnych. Biorąc udział w takim szkoleniu i zdając egzamin, można zacząć ubiegać się o certyfikat UDT-Cert, jest on nadawany przez Urząd Dozoru Technicznego i jest brany pod uwagę we wszystkich zakładach pracy, w których pracują spawacze i przecinacze. Poszukując placówki, w której możemy wziąć udział w szkoleniu PT, zwróćmy uwagę właśnie na to, czy daje ona nam możliwość uzyskania certyfikatów, bo oprócz wspomnianego UDT-Cert, bardzo ważny jest też certyfikat TUV, który honorowany jest za granicą. Warto mieć na uwadze także to, że zdobywanie uprawnień na spawacza czy przecinacza nie jest “jednorazowe” – to znaczy, że szkolenie może stracić swoją ważność po upływie konkretnego czasu i wówczas należy odnowić uprawnienia, biorąc udział w kursie doszkalającym.

Jest to ważne, gdyż w ten sposób można zweryfikować, czy dany spawacz lub przecinacz realizuje się w zawodzie i wykonuje swoją pracę w sposób bezpieczny, nie stwarzając zagrożenia ani dla siebie, ani dla otoczenia. Dzięki szkoleniu PT będzie mógł też wykonywać badania nieniszczące penetracyjne.