Tapety – gdzie kupować, jakie wybrać?

Stosowanie farby na ściany dawniej było często wybierane, szczególnie przez osoby, które lubiły często zmieniać wystrój swojego wnętrza. Wtedy wystarczy wziąć kolejną farbę i nałożyć ją na starą. Nie trzeba skuwać nic jak płytki, ani zrywać nic jak tapety. Jest to bardzo wygodne i praktyczne. Jednak farby mają swoje ograniczenia.

Rodzaje tapet

Gładka ściana nie w każdym stylu się sprawdzi, a wiele osób szuka też bardziej dekoracyjnych rozwiązań. Wtedy warto jest odwiedzić sklep z tapetami polecany w Warszawie. Tam można nabyć nie tylko tapety, ale także akcesoria potrzebne do ich położenia na ścianie, można wybrać usługę tapet na zamówienie (na wymiar, z własnym zdjęciem), czy też dokupić dekoracyjną sztukaterię lub panele gipsowe. Dzięki temu w jednym miejscu można kupić wszystko czego nam potrzeba. W sklepie stacjonarnym można zawsze też dopytać sprzedawcę o zakupy, co ułatwi dokonanie właściwego wyboru. Co mamy do wyboru w ofercie? Najtańsze będą tapety papierowe. Są one jednak najmniej trwałe. Papier nie jest odporny na działanie wody, więc tapet nie można umyć. W dodatku jej przyklejenie jest trudne, bo papier szybko nasiąka klejem, więc całość prac musi być wykonana błyskawicznie.

tapetaModyfikacją tapet papierowych są tapety na flizelinie. Tu klejem smarowana jest ściana, a nie tapeta, a całość jest dopasowywana do podłoża za pomocą wałka. Taka tapeta jest trwalsza, a przy tym łatwiejsza do ściągnięcia podczas remontu. Lepszym rozwiązaniem jest zatem zakup tapet zmywalnych winylowych. Można je stosować nawet w kuchni i łazience. Taka tapeta jest mocniejsza, trwalsza i lepiej trzyma się ściany. Trzeci rodzaj tapet to tapety z włókna szklanego. To najtrwalszy model. Jest on odporny nie tylko na zmywanie, ale także na uszkodzenia mechaniczne, takie jak zarysowania. Tapeta sprawdzi się w pomieszczeniu intensywnie użytkowanym, czy takim gdzie przestawia się dużo mebli i łatwo uszkodzić ścianę. Nietypowym rodzajem tapet są raufazy. Są to tapety przeznaczone do malowania farbami. Dzięki temu możemy cieszyć się tapetą, a za jakiś czas pokryć ją farbą. W sprzedaży znajdziemy także tapety tekstylne, czyli wykonane z tkaniny. Są ciepłe i przyjemne w dotyku, posiadają wyraźną fakturę, jak i są bardzo eleganckie.

Ze względu na ich wysoką cenę jest to towar ekskluzywny. Warto wspomnieć także o fototapetach. Są to tapety z grafiką lub fotografią. Są gotowe wzory ale można je też wykonać na zamówienie, także dopasować pod względem wielkości. Taka tapeta pełni w pomieszczeniu funkcję dekoracyjną.