Zawiesie

W jakich sytuacjach sprawdzają się zawiesia jednorazowe?

W każdym zakładzie produkcyjnym powinny znaleźć się urządzenia i osprzęt, który pozwala na szybki transport towaru. Dzięki odpowiednim systemom mocującym ładunek, możemy zapewnić towarowi bezpieczeństwo.

Charakterystyka zawiesi

ZawiesieDźwigi i wciągarki umożliwiają precyzyjną pracę dzięki zawiesiom pasowym. Takie zawiesia są zazwyczaj wielokrotnego użytku – mogą być one z powodzeniem eksploatowane przez kilka lat, należy jednak pamiętać o corocznym przeglądzie technicznym. W niektórych branżach – na przykład w budownictwie – stosuje się jednorazowe zawiesia pasowe. Wykonane są one z tego samego materiału co zwykłe zawiesia, a więc z poliestru lub polipropylenu, więc charakteryzują się podobnymi właściwościami: przede wszystkim są odporne na substancje chemiczne takie jak oleje, smary czy opary benzyn, a także na wilgoć i wodę. Ze względu na nieco niższy współczynnik bezpieczeństwa (standardowy to SF 7, zawiesia jednorazowe posiadają współczynnik SF 5) mogą być one wykorzystywane tylko raz. Dobrze sprawdzają się więc w budownictwie drewnianym. Bale, deski, pale czy inne duże drewniane elementy mogą być podwieszane na takim zawiesiu (wytrzymują one ciężar o 40% cięższy niż zwykłe zawiesia), gdyż w następnym kroku, po odpowiednim umocowaniu danego elementu, odcina się je.

ZawiesieZawiesia tego typu zapewniają właściwą ochronę ładunku, ponadto są bezpieczne w użytkowaniu – należy jednak pamiętać o tym, że podczas eksploatacji zawiesi nie mogą być one narażane na ostre krawędzie, gdyż przez nie mogłoby dojść do niepożądanego obtarcia zawiesia, mimo że materiał, z którego są wykonane, charakteryzuje się dość dużą odpornością na tarcie. Poszukując dobrych zawiesi, warto przeglądać oferty sprawdzonych producentów – proponowane akcesoria powinny bowiem spełniać wymagania odpowiednich dyrektyw maszynowych. Zwracajmy uwagę na to, czy dane zawiesie posiada wszytą etykietę identyfikacyjną, która wskazuje na jej najważniejsze dane produkcyjne: etykieta informuje, kto jest producentem zawiesia, jaki jest udźwig, typ i numer fabryczny, podaje się także rok produkcji, długość zawiesia oraz to, jakie obciążenie robocze jest dopuszczalne. Pamiętajmy o tym, że jest wiele różnych rodzajów zawiesi, dlatego przy wyborze należy kierować się tym, czy dane zawiesie jest odpowiednie do prac, które chcemy przeprowadzić.

W innych sytuacjach sprawdzają się bowiem zawiesia jednorazowe, w innych zaś zawiesia wężowe lub pasowe wielokrotnego użytku czy też zawiesia bezkońcowe lub pasy transportowe. Dobry wybór pozwoli nam na bezpieczny transport ładunków.