zabudowany taras zimowy

Wentylacja w ogrodzie zimowym

Ogrody zimowe stają się wraz z biegiem czasu coraz popularniejsze. Wpływa na to z pewnością fakt, że umożliwiają one uzyskanie dostępu do tak potrzebnego człowiekowi światła i roślinności, nawet w miesiącach zimowych.

Idealny ogród zimowy

zabudowany taras zimowyDla prawidłowego funkcjonowania takiego ogrodu bardzo ważne jest jednak zadbanie w nim o odpowiednią cyrkulację powietrza. Głównym problemem, związanym z funkcjonowaniem ogrodu zimowego jest jego silne nagrzewanie się od słońca. Ze względu na przeszklenie znacznej części ścian oraz dachu takiego ogrodu, zachodzi w nim zjawisko podobne do tego, z którym można mieć do czynienia w szklarniach. Z tego też względu, bardzo szybko rośnie w nim temperatura oraz wilgotność powietrza, na skutek odparowywania wilgoci z powierzchni roślin. Ze zjawiskiem tym można mieć do czynienia nawet zimą, w czasie mocnego nasłonecznienia. Dlatego też, decydując się na takie rozwiązanie, należy znaleźć firmę, która zadba o prawidłowe wykonanie ogrodów zimowych z wentylacją. Dzięki za dbaniu o odpowiednią wentylację w ogrodzie zimowym można zatroszczyć się nie tylko o właściwy komfort podczas przebywania w ogrodzie ale przede wszystkim zapewnić roślinom odpowiednie warunki do wzrostu.

roślinny tarasKluczowe w wentylowaniu wnętrza takiego ogrodu jest właściwe rozmieszczenie wywietrzników, dzięki którym będzie zachodziła w ogrodzie naturalna cyrkulacja powietrza. Wywietrzniki powinny więc znajdować się na dachu ogrodu, natomiast otwory nawiewne można rozmieścić w jego ścianach. Dzięki temu, że ogrzane powietrze jest lżejsze od tego chłodnego, będzie ono samodzielnie, nawet bez mechanicznego wspomagania, uciekać przez wywietrzniki, natomiast przez nawiewne otwory (którym mogą być również drzwi lub okna) będą wpadać porcje świeżego powietrza. Jest to najtańszy, ale zdecydowanie skuteczny sposób na odpowiednią wentylację ogrodów zimowych. Oczywiście, cyrkulacja może być wspomagana elektrycznie, na przykład z użyciem termostatu. Dzięki niemu, klapy wywietrzników będą się samodzielnie otwierać i zamykać, gdy tylko czujniki wykryją zbyt wysoki poziom wilgotności, lub też zbyt wysoką temperaturę. Dodatkowo, wentylacja może być wspomagana przez urządzenia elektryczne, takie na przykład jak cyrkulatory.

Aby korzystanie z ogrodu zimowego było wygodne oraz komfortowe, bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednie przepływ powietrza w nim. Jest to ważne nie tylko ze względu na rozwój znajdujących się w nim roślin. Zbyt wysoki poziom wilgotności, lub zbyt wysoka temperatura w nim, może skutecznie zakłócić odpoczynek. 

Więcej informacji na stronie: www.almont-system.pl!