wycinka drzew

Wycinka drzew – czy prawo na to pozwala?

Bardzo często się zdarza, że na naszej posesji znajduje się drzewo, które jest chore bądź przeszkadza w użytkowaniu gospodarczym. W tym przypadku myślimy o wycince. Jednak to nie jest takie proste, ponieważ w wielu przypadkach musimy złożyć wniosek o pozwolenie.

Które drzewa można wycinać?

wycinka drzew Artykuły prawne dotyczące wycinki drzew są ustalane przez inspektorat ochrony środowiska. Wszystko dlatego, że drzewa są pod ochroną w zależności od ich rodzaju, rozmiarów oraz od tego, czy są siedliskiem ptaków. Ekologia jest bardzo ważna, ale co w przypadku kiedy drzewo uniemożliwia nam odpowiednie funkcjonowanie firmy przykładowo poprzez zatarasowanie wjazdu? Wówczas musimy zapłacić odpowiednią kwotę pieniędzy, ale najpierw trzeba załatwić pozwolenie. Istnieje szereg czynników, w przypadku których nie musimy mieć pozwolenia. Warto się z nimi zapoznać. Pozwolenia nie musimy mieć, jeżeli na naszej działce znajdują się drzewa i krzewy owocowe. Warunkiem jest jednak to, że nie zostały wpisane do rejestru zabytków zielonych. Firma sprzątająca bez pozwolenia wytnie nam drzewo o obwodzie pnia trzydzieści pięć centymetrów w przypadku drzew takich jak: wierzba, klon, topola lub akacja. W przypadku innych drzew można wyciąć, jeżeli obwód pnia wynosi do dwudziestu pięciu centymetrów.

Konieczna jest tania wycinka drzew w Bydgoszczy oraz krzewów, które zostały złamane lub zagrażają życiu lub zdrowiu ludzkiemu. Pod warunkiem, że zostały uszkodzone przez czynniki naturalne (uderzenie pioruna, silny wiatr, działalność bobrów). Można również wycinać krzewy, które mają mniej niż dziesięć lat. Pielęgnacja ogrodów jest bardzo ważna. Zanim jednak podejmiemy się wycinki drzew, warto jest zapoznać się z prawem ochrony środowiska. Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że nie wolno wycinać drzew, który obwód wynosi ponad trzydzieści pięć centymetrów. Nie wolno również pozbywać się gatunków, które są pod ochroną. Nie wolno ścinać drzew, które znajdują się na terytorium użyteczności publicznej. Bardzo często się zdarza, że w celach opałowych są na masową skalę wycinane drzewa w lasach. Za takie zachowanie można dostać ogromną karę w postaci grzywny. Wiadomo, że kiedy liście lecą z drzew jesienią, to sprzątanie często jest uciążliwe. Zamiast od razu pozbywać się drzewa – warto jest zamówić firmę sprzątająca, która zgrabi liście.

Drzewa niosą wiele korzyści. Dają nam latem cień, a szum liści jest bardzo przyjemny dla zmysłów i uspokaja nas. Jeżeli ktoś jest zainteresowany wycinką drzew, to warto jest, aby dokładnie sprawdził, czy może dostać odpowiednie pozwolenie na ten zabieg. Można się popytać w urzędach miasta oraz w starostwach powiatowych. Jednak, czy warto niszczyć zieleń?