mieszkanie

Z czego skorzystać, aby kupić tanią nieruchomość?

Ceny nieruchomości stale ulegają zmianom i z roku na rok diametralnie rosną – szczególnie w większych miastach. Wiele osób marzy o własnym mieszkaniu czy domku jednorodzinnym, jednak nie może sobie na nie pozwolić. Rządowa polityka również ulega zmianom i daje wsparcie dla osób marzących o własnych czterech kątach. Dzięki temu już nawet młode osoby nie muszą się martwić o wynajem, czas wynajmu i brak możliwości korzystania według swoich zasad z mieszkania.

Czy da się znaleźć tanie mieszkanie?

kuchnia w mieszkaniuJeszcze jakiś czas temu można było korzystać z programu „Mieszkanie dla młodych” oferującego wsparcie finansowe przez Państwo. Aby je otrzymać trzeba było spełniać 4 konieczne warunki. Pierwszym z nich były limit wiekowy, który wynosi 35 lat. Drugim było brak posiadania innej nieruchomości, lecz nie tylko fizycznie – jeśli w przeszłości było się w posiadaniu, a potem je sprzedało, to takie osoby były wykluczone z programu. Ten warunek nie dotyczył jednak osób, które posiadały trójkę dzieci. Kolejnym wymaganiem był odpowiedni wniosek w banku o kredyt hipoteczny – koniecznością było wzięcie na minimum 50% ceny nieruchomości przy spłacie na minimum 15-letni okres. Ostatnim warunkiem był wybór odpowiedniej nieruchomości. Dotyczyło to jej ceny za jeden metr kwadratowy – nie mogła być wyższa aniżeli wskaźnik określony w danym rejonie. Jednak teraz, w 2019 roku powyższy program jest wygaszany i na jego miejsce wchodzi „Mieszkanie na start”, które jest skierowane do innych osób. W tym wypadku dopłaty będą wypłacane na maksymalny okres 15 lat. Jego głównym celem jest pobudzenie rynku nieruchomości. Jest skierowany dla osób samotnych czy o niskim dochodzie, niepełnosprawnych, seniorów oraz dla rodzin wielodzietnych.

mieszkanieJeśli chodzi o warunki, jakie trzeba spełniać aby otrzymać dopłaty do czynszu, które są objęte tym programem to jest ich kilka. Po pierwsze trzeba być osobą fizyczną, która jest obywatelem Polski i mieszkać na terytorium kraju, ale dopuszczana jest możliwość skorzystania z niego przez obcokrajowców, jednak muszą oni przebywać na terytorium Polski oraz potwierdzić to odpowiednimi dokumentami. Odwrotnie do programu MDM – osoba ubiegająca się o dopłatę, nie może być współwłaścicielem mieszkania lub domu jednorodzinnego. Dopłaty do mieszkań dotyczą tych, które są po raz pierwszy zasiedlane. Wyjątkiem są lokale mieszkalne, które są objęte specjalną strefą rewitalizacji. Ostatnim warunkiem jest posiadanie zdolności do terminowych zapłat czynszu. Jeśli chodzi o tanie mieszkania w Rzeszowie dla młodych to nie jest to łatwe poszukiwanie. Program MDM, który wygasł pomagał spełniać takim osobom marzenie o posiadaniu własnego mieszkania, jednak w przypadku mieszkania na start warunki są nieco inne. Młodzi ludzie w wielu przypadkach mają problem z kupnem taniego mieszkania i decydują się na wynajem.

Kupno nieruchomości należy do bardzo drogich inwestycji. Większość ludzi marzy o posiadaniu własnej, jednak nie może sobie pozwolić z wielu przyczyn. W 2019 roku program „Mieszkanie na start” daje możliwość dofinansowanie do czynszu, jednak należy spełniać kilka warunków, aby je otrzymać. Warunki te są dostępne i opisane w szczegółowy sposób na oficjalnej stronie.