membrana tpo

Z jakich materiałów wykonuje się membrany izolacyjne?

Membrany dachowe mogą być wykonywane z różnych tworzyw sztucznych. Wśród nich wymienia się przede wszystkim membrany PVC oraz TPO. Czym one różnią się od siebie? Pierwsze z wymienionych są oczywiście najbardziej uniwersalne. Nic dziwnego, PVC to bardzo szeroko stosowany materiał.

Charakterystyka membran tpo

membrana tpoSzacuje się, że na całym europejskim rynku tworzyw sztucznych zajmuje on aż 1/4 produkcji. Oprócz budownictwa, materiał ten stosuje się w przemyśle samochodowym, odzieżowym, a nawet w medycynie. Charakteryzuje się on bowiem oczekiwaną twardością i sztywnością, ale, jeżeli zastosowana zostanie inna domieszka, może być także miękki i elastyczny. Taki jest właśnie materiał PVC stosowany w membranach dachowych. Elastyczność została uzyskana dzięki plastyfikatorom, które zapewniają oczekiwaną giętkość nawet w niskich temperaturach. Z kolei jeśli chodzi o TPO, pod tą nazwą kryją się termoplastyczne poliolefiny. A więc taka membrana TPO wykonana jest z modyfikowanego za pomocą gumy polietylenu lub polipropylenu. Dlaczego ważny jest dodatek gumy? Ponieważ to on sprawia, że membrana zaczyna charakteryzować się elastycznością. Mimo tego nie jest to tak dobry parametr jak w przypadku membran PVC, dlatego pod tym względem to te drugie zwyciężają. TPO odznacza się jednak termoplastycznością, a więc może być obrabiane w wysokiej temperaturze, ponieważ wówczas się topi. Dzięki temu można wtedy uzyskiwać określone kształty czy grubości materiału.

membrana tpoProducenci membran TPO do poprawienia ich właściwości stosują także różnego rodzaju stabilizatory, wypełniacze oraz pigmenty. Warto wiedzieć, że membrany dachowe, do których produkcji stosuje się tworzywa sztuczne, powinny być zbrojone za pomocą tkanin. W ten sposób podwyższa się ich parametry wytrzymałościowe oraz sprawia, że mają wciąż te same wymiary mimo zmiennego wpływu czynników środowiskowych. Do zbrojenia stosuje się zazwyczaj poliester lub tkaninę z włókna szklanego. Obecnie to drugie rozwiązanie jest popularniejsze, chociaż można zastosować także tkaninę, w skład której wchodzi zarówno włókno szklane, jak i poliester. Jak widać, producenci zapewniają nam szereg różnego rodzaju rozwiązań, dzięki którym możemy wykonywać hydroizolacje i termoizolacje na dachu. Wymienione materiały to oczywiście nie wszystkie, ponieważ wybór u producentów jest o wiele szerszy.

Z pewnością zapoznając się z parametrami technicznymi poszczególnych wyrobów, uda nam się wybrać ten, który w naszym przypadku sprawdzi się najlepiej. Bez wątpienia w nowoczesnym budownictwie zdecydowanie najczęściej wybiera się membrany TPO.