deski tarasowe

Z jakiego drewna wykonać taras?

Drewniany taras jako strefa wypoczynku to marzenie wielu osób. Nic więc dziwnego, że – gdy ktoś może już pozwolić sobie na budowę własnego domu jednorodzinnego, w jego projekcie uwzględnia właśnie przestrzeń na taras.

O deski tarasowe trzeba dbać

deski tarasowe Bardzo ważna jest jednak nie tylko jego wielkość, która pozwoli nam na postawienie na nim mebli ogrodowych, ale istotne jest także jego wykończenie. To od tego zależy bowiem końcowy efekt estetyczny. Najczęściej wybierane są deski drewniane. Oczywiście z prostych względów – drewno jako surowiec naturalny będzie idealnie komponować się z otoczeniem. W ten sposób taras będzie stanowił piękny łącznik pomiędzy ogrodem a domem. Samych desek tarasowych jest jednak całe mnóstwo i różnią się one między sobą nie tylko ceną, ale także parametrami technicznymi. Wszystko zależy oczywiście od wybranego gatunku drzewa, z którego wykonano takie deski. Obecnie dużą popularnością cieszy się drewno egzotyczne. Doceniono nie tylko jego walory estetyczne, ale także właściwości. Wśród podstawowych zalet wymienia się odporność na negatywne działanie czynników atmosferycznych – przede wszystkim na wilgoć i wodę.

deski tarasowe Nic dziwnego, drewno egzotyczne pochodzi na przykład z Malezji czy Filipin, gdzie obfite deszcze są na porządku dziennym. Takie drewno z natury jest więc odporne na deszcz, na działanie pleśni oraz grzybów, ponieważ posiada w sobie odpowiednią ilość substancji oleistych. Oczywiście to nie oznacza, że deski tarasowe z takiego drewna nie wymagają pielęgnacji. Warto stosować olejowanie, ponieważ bez niego drewno to może stracić swój atrakcyjny kolor. Wśród polecanych gatunków wymienia się teak, sapelli, bangkirai, cumaru i kilka innych. Niestety certyfikowane deski z drewna egzotycznego potrafią sporo kosztować. Ale za tę cenę mamy pewność prawdziwie wysokiej jakości – takie deski nie wypaczają się, a podczas nawet długoletniego użytkowania nie pojawiają się żadne ich wady. W ofertach producentów znajdziemy takie deski w szerokiej gamie kolorystycznej – począwszy od jasnego brązu, poprzez barwę różowobrązową, aż do brązu czekoladowego. Wybór jest więc naprawdę szeroki, jednak cena potrafi być dla wielu osób zaporowa. Dla nich producenci przygotowali ofertę desek tarasowych z drewna krajowego lub europejskiego, które są o wiele tańsze.

Niestety wiąże się to też z gorszymi właściwościami, na przykład mniejszą wytrzymałością i trwałością, dlatego przed zakupem warto dokładnie zastanowić się, na czym nam najbardziej zależy, aby dokonać w stu procentach właściwego wyboru, którego nie będziemy żałować.