zabezpieczenia konstrukcji stalowych

Zabezpieczenie i malowanie antykorozyjne konstrukcji stalowych

Gdy projektuje się konstrukcje z elementów stalowych to zawsze należy pamiętać, że takie konstrukcje ulegają wpływologu wielu szkodliwych czynników. Jednym z nich jest an pewno korozją. Jest to niszczący proces, który zachodzi pod wpływem wilgoci czy innych chemicznych czynników.

Jak wykonać zabezpieczenia konstrukcji stalowej?

zabezpieczenia konstrukcji stalowychZabezpieczenia konstrukcji stalowych w tym przypadku jest czymś ważnym i nie można o tym zapominać. Sposobów, aby zabezpieczać konstrukcje stalowe przed korozją jest wiele. Najpopularniejsze jest malowanie antykorozyjne. Dobór odpowiedniej farby zależy głównie od tego, w jakim środowisku znajdzie się budowany obiekt. Kategorie korozyjności jak i przykłady typowych środowisk można znaleźć w normie o numerze PN-EN ISO 12944-2, 2001. Malowanie antykorozyjne konstrukcji stalowych może być wykonywane różnymi farbami. Pierwszym przykładem są farby alkidowe. Jest to świetne rozwiązanie, gdy chcemy, aby farba szybko wyschła. Stosuje się ją często w obiektach rolniczych, halach czy kontenerach. Innym przykładem farby, są epoksydowe. Chronią bardzo dobrze przed czynnikami chemicznymi jak i mechanicznym. Kolejnym przykładem farby są farby poliuretanowe. Farby te dodatkowo również chronią przed wpływem czynników atmosferycznych. Kolejne farby, to silikonowe. Farby te chronią odpowiednio konstrukcję stalową również w przypadku wysokich tempur z przedziału od 200 do 600 stopni Celsjusza. Także farby etylokrzemianowe chronią w wysokich temperaturach, do pięciuset stopni Celsjusza. Farby takiego rodzaju można stosować na przykład przy piecach czy rurociągach, gdzie wiadomo, tak wysokie temperatury mogą wystąpić. W większości przypadków farby te również stanowią dobry sposób dekoracyjny elementów wykonanych z materiału jakim jest stal.

malowanie konstrukcji stalowychTrwałe zabezpieczenia konstrukcji stalowych oznaczają również takie farby, które chronić mogą przed innymi czynnikami. Takie malowanie ogniochronne konstrukcji stalowych wykonuje się podobnie jak malowanie antykorozyjne. Jednak farby mogą się od siebie różnić. Jeśli chcemy sprawdzić stan powłok zabezpieczających przed korozją istniejących konstrukcji to dobrym rozwiązaniem będzie profesjonalna inspekcja techniczna powłok malarskich w konstrukcjach stalowych. Dzięki takim fachowcom poznamy stan faktyczny istniejących zabezpieczeń. Odpowiednie zabezpieczenie przed korozją jest bardzo ważne.

Wpływa to na żywność konstrukcji jak i na samo bezpieczeństwo. Także dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu konstrukcji stalowej, zmniejsza się koszty wykonywania konserwacji jak i napraw związanych z powstawaniem korozji.