schody drewniane

Zalety stylowych drewnianych schodów

Jednym z najpowszechniejszych materiałów budowlanych jest drewno. Wykorzystuje się je do budowy podłóg, dachów, a nawet całych domów. Szczególnie interesujące są wykonane z drewna schody. Mają one wiele zalet i są ciekawą alternatywą dla schodów betonowych. Drewniane stopnie wykorzystywane są nie tylko w domach, które w całości są wykonane z tego materiału. Są one lżejsze i prostsze w montażu, a także zajmują mniej miejsca.

Stylowe schody drewniane i ich budowa

schody drewnianeWysoka wytrzymałość drewna pozwala wykonywać schody o różnych kształtach. Stosowane w budownictwie mieszkaniowym schody drewniane dzieli się na kilka rodzajów, zależnie od ich budowy. Trzon schodów policzkowych tworzą dwie równoległe belki. Mają one grubość od 6 do 8 centymetrów. Ten typ schodów może mieć zarówno formę prostą, jak i skomplikowaną, z wykorzystaniem dodatkowych wsporników. Belki mogą mieć kształt prosty lub wygięty. Inną wersją tych schodów jest konstrukcja policzkowo-sztycowa. Wyróżniają się one pojedynczą belką policzkową. Druga zastąpiona jest przez balustradę. Innym rozwiązaniem są schody wspornikowe, czyli siodłowe. Do ich podtrzymywania używane są belki nośne. Rozpina się je między podłogą a stropem.  Takie schody mogą być wielobiegowe, wymaga to jednak zastosowania podpór o bardziej skomplikowanej budowie.

schody drewnianeW kwestii takich elementów budowlanych jak stylowe schody drewniane Świdnica wyróżnia się na tle lokalnych miast – lokalni stolarze są w stanie wykonać schody według niemalże każdego projektu. W przypadku, gdy potrzebna jest większa siła nośna, niektóre elementy podporowe schodów wykonuje się ze stali. Rozwiązaniem znacznie prostszym w montażu są schody modułowe. Są one wykonane z przygotowanych wcześniej elementów. Każdy stopień można wyregulować w zakresie do 30 milimetrów, co sprawia, że dopasowanie schodów do wysokości pomieszczenia nie jest trudne. Budowa takich schodów nie wymaga łączenia ich ze ścianą. W wąskich klatkach schodowych można zastosować także schody kręcone, które oparte są na słupku znajdującym się w ich centralnej części.

Montaż schodów drewnianych odbywa się na ostatnim etapie budowy, gdy nadchodzi czas na prace wykończeniowe. Warto podczas montażu schodów uwzględnić podłogę, której grubość może zmienić wysokość pierwszego stopnia. Dobrą praktyką jest ułożenie posadzki przed rozpoczęciem montażu schodów. W przypadku drewnianych schodów można mówić o konstrukcji prostej, zabiegowej lub krętej. Kąt nachylenia schodów krętych nie powinien przekraczać 30 stopni. Dla wygody stopnie nie powinny być węższe niż 80 cm.