piece kozy

Piece kaflowy czy piece kozy?

Mieszkając w starych kamienicach czy budynków, czasem zdarza się tak, że brakuje w nich centralnego ogrzewania. Mimo dwudziestego pierwszego wieku, nadal tak jest. W takich miejscach nadal popularne są piecyki wolnostojące – kozy czy piece kaflowe, które służą jako sposób zapewnienia ciepła dla całego mieszkania.

Efektowne kominki i niezwykłe piece kozy

piece kozyWiadomo, że taki sposób ogrzewania mieszkania nie jest wcale ekonomiczny, jednak co zrobić, skoro zarządca budynku nie potrafi zadbać o doprowadzenie energii grzewczej dla każdego mieszkania w starej kamienicy czy budynku. Piece kaflowe podobnie jak piece wolnostojące zapewniają optymalne ciepło, jednak niestety tylko w pomieszczeniu w którym się znajdują.

Porównując te dwa sposoby zapewnienia ciepła w pomieszczeniu, to dzięki piecowi kaflowemu ciepło zachowuje się dłużej, nawet do dwunastu godzin. Jednak czasem brakuje miejsca na montaż takiego pieca i właśnie wtedy osoby decydują się na wybór piecyka. Takie niezwykłe piece kozy przede wszystkim zajmują mniej miejsca, co wiadomo jest głównym atutem w małych mieszkankach, szczególnie w tym komunalnych. Takie kozy kominki obecnie, świetnie się prezentują i bardzo często jest to element wystroju wnętrz.

Kominek koza jest wyposażany w oszklone drzwiczki, dzięki czemu można chłodnymi wieczorami wpatrywać się w palące się drewno. Jeśli chodzi o wygląd to również piece kaflowe mogą być wykonane z pełna krasą. One również mogą stanowić świetny dodatek do wnętrza. Jednak bardziej pasują do eleganckich, klasycznych jak i wytwornych wnętrz. Jeśli chodzi piece wolnostojące to one pasują do każdego wnętrza, zarówno tego stylowego, klasycznego, jak i nowoczesnego. Na rynku można znaleźć piece kozy, które są stylizowane na nowoczesne, ale również i takie, które posiadają zdobienia żeliwne. Czasem w małych mieszkaniach, jako ogrzewanie stosuje się kominki, jak na przykład kominek wolnostojący, jednak jest to w małej ilości przypadków. Kominki są elementami ciężkimi, więc z tego względu nie montuje się ich na wyższych kondygnacjach, tak aby uniknąć dodatkowego obciążenia dla stropu, szczególnie w starych budynkach, co czasem mogło by nawet grozić katastrofą.

Niestety, pomimo wszechobecnej nowoczesności w Polsce istnieje wiele budynków, które nie mają zapewnionej stałej energii cieplnej. Mieszkańcy muszą sami zapewnić sobie ciepło w mieszkaniach w postaci własnych piecyków. Najczęściej w nich pali się węglem, czy drewnem, a nad starymi kamienicami unoszą się kłęby dymu, co na pewno nie wpływa korzystnie na środowisko.