frezarka

Do czego służy frezarka?

Na etapie produkcyjnym wykorzystuje się wiele maszyn oraz urządzeń. Do nich można zaliczyć maszyny, które służą do obróbki produkowanych dóbr. Najpopularniejszymi maszynami, które służą do obrabiania produktów to frezarka oraz tokarka. Jednak w tym artykule zajmiemy się frezarką i zagadnieniami z nią związanymi.

Jaki jest podział frezarek?

frezarkaJak już zostało wspominane we wstępie frezarka jest maszyną, która służy do obróbki produktów. Dawniej korzystano z frezarek manualnych, jednak obecnie w większości zakładów korzysta się z frezarek, które obsługiwane są przy pomocy oprogramowania komputerowego. W tym przypadku mowa jest o frezarkach CNC, które są elementami struktur całego zintegrowanego systemu CIM, który również korzysta z projektowania CAD. Wiadomo, że te z oprogramowaniem są nowoczesne i bardziej skomplikowane, więc jeśli się takie frezarki popsują to warto znaleźć serwis CNC. Wiadomo, że fachowcy, którzy się zajmują taka usługą jak naprawy tokarek manualnych, czy też naprawy frezarek manualnych, nie poradzą sobie ze skomplikowanym oprogramowaniem. Dlatego dla frezerek CNC najlepszym rozwiązaniem będzie serwis maszyn CNC, czy też bardziej specjalistyczny serwis obrabiarek CNC. Jednak wracając do tematu frezarek. Przy jej pomocy można obrobić skrawaniem powierzchnie płaskie, ale nie tylko, gdyż także rowki, koła, gwinty lub także powierzchnie zębate. Frezarka do obróbki wykorzystuje element, który nazywa się frez. Frezarka podobnie jak tokarka do obróbki wykorzystuje ruch obrotowy frezu.frezarka Oprócz ruchu obrotowego frez również przesuwa się względem obrabianego przedmiotu. Jeśli chodzi o podział frezarek, to głównie dzieli się je na jednowrzecionowe lub też wielowrzecionowe. Poza tym frezarki można podzielić ze względu na ich wykorzystanie i to do obrabiania jakich materiałów się je wykorzystuje. Tak więc są frezarki do gwintów, czy też do drewna jak i do kół zębatych. Poza tym również można spotkać frezarki uniwersalne. Także istnieje podział maszyn jakimi są frezarki na pionowe oraz poziome. Jak i istnieje podział na to jak są sterowane czyli można wyróżnić frezarki elektroniczne, frezarki z oprogramowaniem CNC czy też frezarki sterowane manualnie.

Powyższy artykuł miał na celu przybliżenie tematyki związanej z frezowaniem, jak i z samą maszyną. Przedstawione informacje jednak są jedynie podstawowe, a frezarka jest maszyna dość skomplikowaną, o której można było by pisać książki, a nie krótkie artykuły. Jednak mam nadzieje, że ten krótki artykuł, chodź trochę przybliżył dane zagadnienie.

Wiecej na temat frezarek można znaleźć na: http://enermetcnc.pl