meble kuchenne

Meble lakierowane do kuchni

Kuchnia to szczególne pomieszczenie, gdyż panują w niej specyficzne warunki. Przede wszystkim mowa tutaj o większej niż w innych wnętrzach (poza łazienką) wilgotności – ma na to wpływ para wodna powstająca podczas gotowania.

Meble kuchenne o eleganckim wyglądzie

meble kuchenneZ tego też względu meble, które kupujemy do kuchni, powinny spełniać pewne szczególne standardy, aby mogły nam posłużyć przez naprawdę długi czas bez konieczności wymiany. Przede wszystkim powinny więc być wykonane z wytrzymałych materiałów o właściwościach wodoodpornych oraz takich, które nie będą się przebarwiać. Najczęściej wybór pada po prostu na meble drewniane lub fornirowane, ponieważ są one eleganckie i prezentują się naprawdę dobrze w każdej kuchni, niezależnie od jej stylu. Meble z drewna są niestety dużo droższe od tych drewnopochodnych. Wśród najpopularniejszych gatunków można wymienić jednak czereśnie, jesion, olcha, brzoza, jawor. Meble z tych drzew prezentują się naprawdę szlachetnie, są też wytrzymałe, ponieważ odpowiednio się je zabezpiecza za pomocą specjalnych impregnatów. Powłokę ochronną może stanowić na przykład lakier jednoskładnikowy, jednak należy pamiętać o regularnej konserwacji.

meble kuchenneTakie meble możemy dostać u producentów z wielu polskich miast, wystarczy spojrzeć na taki Lubin – meble kuchenne lakierowane tutaj są naprawdę popularne, nie tylko ze względu na swój elegancki wygląd, ale także wysoką jakość. Oprócz jednak wspomnianych gatunków drzew w ofertach dostępne są meble z o wiele tańszej sosny, olchy czy też ze świerku. Te meble zazwyczaj bejcuje się, dzięki czemu upodabniają się do tych droższych gatunków. Dzięki możliwości barwienia na dowolny kolor, możemy uzyskać oczekiwany efekt estetyczny. Pamiętajmy jednak, że nawet impregnacja drewna nie sprawi, że surowiec stanie się całkowicie odporny na wilgoć. To jedynie spowalnia ten proces, dlatego należy regularnie powtarzać zabezpieczanie mebli lakierem. Jeśli szukamy jeszcze tańszych mebli, powinniśmy wybrać te z płyt fornirowanych, które zastępują fronty drewniane. Fornir to warstwa naturalnego drewna, której grubość nie przekracza 0,8 mm. Meble takie dobrze naśladują więc te drewniane, zwłaszcza że fornir zabezpiecza się tak samo jak drewno – za pomocą lakieru. W zależności od wyboru, możemy wykończyć takie meble na połysk lub mat.

Niestety fornir nie odznacza się dużą wytrzymałością, więc jest podatny na uszkodzenia mechaniczne, ale coś za coś. Niższa jakość, ale też niższa cena. Wybór należy jak zawsze tylko od nas i od tego, na czym zależy nam najbardziej.