mini dzwig

Mini dźwigi oferowane przez producentów

Wśród maszyn, które zaczynają cieszyć się popularnością, wymienia się mini dźwigi budowlane w wersji pająk. Nazwa ta wzięła się oczywiście z prostego skojarzenia maszyny z pająkiem. Taki kompaktowy dźwig posiada bowiem nie tylko korpus na kołach lub gąsienicach, ale także dodatkowe wsporniki stabilizacyjne, szeroko rozstawione, które swoim wyglądem przypominają odnóża pająka.

Mini dźwig z czujnikami

 mini dzwigObecność tych podpór jest naprawdę istotna w konstrukcji takiego dźwigu – ponieważ to właśnie podpory odpowiadają za to, że maszyna nie wywróci się podczas unoszenia ciężkiego ładunku. Jak widać, projektanci zadbali o wszystko, dzięki czemu obecnie oferowane na rynku mini dźwigi charakteryzują się niezawodnością działania i są niezbędne w wielu różnych sytuacjach – nie tylko przy pracach budowlanych, ale również pracach montażowych (na przykład przy budowie elewacji szklanej). Zapoznajmy się z charakterystyką jednego z dostępnych w ofertach producentów mini dźwigu. Weźmy na tapetę kompaktowy mini dźwig o wysokości wysięgnika 8,7 metra i maksymalnym udźwigu niemal 3 ton. Takie parametry robią wrażenie, prawda? A przy tym wszystkim masa własna mini dźwigu jest o wiele niższa niż udźwig, bo wynosi raptem 2,1 tony! I to właśnie pokazuje, dlaczego tak ważne są podpory stabilizacyjne. To dzięki nim można było ograniczyć masę maszyny przy pozostawieniu dużego udźwigu. Wsporniki uzyskują stabilność dzięki przyssawkom o niezwykłej mocy.

 mini dzwigW standardowym wyposażeniu takiego dźwigu znajduje się zblocze hakowe, które może być podwójne lub poczwórne, ale oczywiście nie oznacza to, że nie możemy stosować zamiennego osprzętu roboczego, którego dostępnych jest wiele rodzajów. Przykładowo, możemy w takim dźwigu zamontować widły do unoszenia i przewożenia palet, dzięki czemu rezygnujemy z konieczności posiadania wózka widłowego w firmie. Jedna maszyna – kompaktowy mini dzwig – może zatem pełnić różne role. Takie dźwigi są też kompleksowo wyposażone w różnego rodzaju czujniki i wskaźniki zapewniające bezpieczeństwo pracy. Do nich należy między innymi alarm ostrzegawczy przy podnoszeniu zbyt ciężkiego ładunku (przekraczającego zalecenia producenta), ogranicznik momentu oporowego czy chociażby zabezpieczenie przed nadmierną prędkością.

Takie mini dźwigi posiadają też zawsze wbudowany reflektor roboczy, dzięki któremu możliwa jest praca nawet w nieprzyjemnych warunkach oświetleniowych. Oczywiście to nie całe wyposażenie podstawowe takiego dźwigu, ponieważ elementów jest o wiele więcej. Bez wątpienia zatem kompaktowe dźwigi charakteryzują naprawdę dobre parametry techniczne.