Kosz na śmieci w parku

Odbiór odpadów różnego typu

Codziennie w domu, firmie, czy sklepie ,,produkuje się” mnóstwo odpadków. Są to kartony po napojach, dokumenty, resztki jedzenia, ale także elektrośmieci, przepracowane oleje, czy gruz. Zwykle każdy chce się jak najszybciej pozbyć wszelkich śmieci, tak by nie zalegały w miejscu pracy czy zamieszkania.

Jak jednak odbywa się odbiór odpadów?

Zbieranie śmieci trafiających do betonowego kosza na śmieciJak często przyjeżdża śmieciarka? Czy zawsze miejskie przedsiębiorstwo komunalne zajmuje się śmieciami? Jeśli chodzi o odbiór śmieci zmieszanych oraz segregowanych to często odbywa się on raz na dwa tygodnie. Wtedy przyjeżdżają zawsze dwie śmieciarki – jedna posiada dużą komorę do której wrzucane są wszystkie śmieci, a druga ma podziałkę w środku, dzięki czemu szkło trafia do szkła, metal do metalu itp. Mimo iż odpady potem trafiają do sortowni to jednak taki podział z grubsza załatwia sprawę – wtedy trzeba na taśmie wyłapać tylko pojedyncze śmieci które znalazły się w niewłaściwym miejscu przez przypadek. Tutaj mieszkańcy wiedzą że śmierciarka stale przyjeżdża tego samego dnia o podobnej porze – nikt jej nie zamawia. Co jednak z odpadami nietypowymi? W sklepach można często znaleźć kosze na baterie i akumulatory, odpady elektryczne, czy przeterminowane leki. Takie kosze są opróżniane zwykle o wiele rzadziej niż te na odpadki ,,domowe”. Jest ich po prostu zbyt mało, by firma cyklicznie przyjeżdżała.

Kosz na śmieci w parkuMożna się umówić, że będzie ona odbierać śmieci np. raz na dwa miesiące, ale lepiej jest po prostu zamawiać odbiór śmieci kiedy widać, że śmietniki się przepełniają. Podobnie rzecz ma się jeśli chodzi o odbiór dokumentów do zniszczenia, czy tani odbiór gruzu – Kraków to miejsce w którym działają firmy zajmujące się takimi specjalistycznymi zleceniami. Warto zaznaczyć, że tego typu przedsiębiorstwa często oferują specjalne pojemniki do których mają być wrzucane odpady – to ułatwia ich późniejszy odbiór. Chodzi tu na przykład o kontenery na gruz i odpady budowlane, zbiorniki na preparaty chemiczne typu przepracowany olej, czy resztki farb. Są one bardzo szczelne, tak by nie dopuścić do wycieku niebezpiecznej sytuacji i skażenia otoczenia, czy choćby jego trudnego zabrudzenia. takie pojemniki są własnością firmy odbierającej odpady, więc nie można ich sobie zabierać ani ich zniszczyć.

Podsumowując, odbiór odpadów odbywa się w różny sposób. Czasem jest on regularny i cykliczny, czasem odbywa się sporadycznie, kiedy zajdzie taka potrzeba. Nieraz firmy podstawiają specjalne kosze czy pojemniki na odpadki, innym razem samodzielnie trzeba je wrzucić np. do worków.