Jakie paliwo do pieca żeliwnego?

Kotłownia to najważniejsze pomieszczenie w budynku, jeśli chodzi o dostarczenie energii cieplnej do wszystkich mieszczeń. To właśnie tutaj energia powstała na skutek spalania różnych paliw służy do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i do zasilania grzejników, czy ogrzewania podłogowego.

Piec CO żeliwny z podajnikiem

piecTo właśnie stąd odprowadzana jest do każdego z pomieszczeń znajdujących się w budynku. Najczęściej w tym celu wybierane są piece i kotły żeliwne, lecz jakie paliwo jest dla nich najlepsze? Przede wszystkim, każdy z modeli kotłów i pieców jest projektowany pod spalanie konkretnego typu paliwa, dlatego nie powinno się stosować innego niż oryginalnie zalecane. Zasilanie pieca innym paliwem, niż to, do którego został stworzony może doprowadzić w najlepszym wypadku do bardzo niskiej wydajności spalania, a w najgorszym poważnej awarii i uszkodzenia urządzenia do tego stopnia, że konieczna będzie wymiana go na nowe. Piec CO żeliwny z podajnikiem najczęściej może być zasilany węglem, ekogroszkiem lub pelletem. Kotły wytwarzające energię cieplną poprzez spalanie węgla są chyba najbardziej klasyczną wersją pieców. Niestety, ze wszystkich z wyżej wymienionych paliw, węgiel jest najmniej ekologiczny, emituje największe ilości zanieczyszczeń do środowiska. Ponadto jest paliwem, które bardzo mocno brudzi kotłownie, a na skutek spalania powstaje dużo trudnych do usunięcia zabrudzeń. Ekogroszek to pochodna węgla kamiennego, do której produkcji wykorzystuje się materiał o najwyższej efektywności i najniższej zawartości siarki. Dzięki temu jest to paliwo zdecydowanie bardziej ekologiczne od klasycznego węgla.

piecEkogroszek jest całkiem popularnym wyborem ze względu na jego cenę, większą ekologiczność od węgla i dużą efektywność cieplną. Niestety podobnie jak węgiel pozostawia zabrudzenia w kotłowni i piecu, co wymaga regularnego jej porządkowania. Ostatni z paliw, pellet jest rozwiązaniem najbardziej ekologicznym i można powiedzieć, że również ekonomicznym. Nie powoduje uciążliwych zabrudzeń jak węgiel i ekogroszek, a pył powstały wskutek spalania można wykorzystać jako nawóz do roślin. Piec może być w pełni zautomatyzowany, odpalać i wygaszać się, kiedy zajedzie taka potrzeba, a także być zaopatrzony w dmuchawy, które oczyszczają komorę spalania z pyłu. Pellet jest paliwem w pełni biodegradowalnym, nie zawiera sztucznych składników, klejów, produkowany jest z pozostałości powstałych w tartakach, trocin oraz innych podobnych, biologicznych odpadków.

Przed zakupem pieca lub kotła warto w pierwszej kolejności rozważyć wybór paliwa, jakie ma być stosowane i do niego dobrać urządzenie. Ważne jest, aby stosować opał zalecony przez producenta, aby by uszkodzić pieca oraz aby efektywność spalania była jak największa.